Solidarne z Rojavą – demonstracje pod PAD-em

Solidarne z Rojavą – demonstracje pod PAD-em

Aktywistki z Porozumienia Kobiet 8 Marca, Manify Warszawa oraz Kurdystan.info zorganizowały demonstrację pod Pałacem Prezydenckim w akcie solidarności w Rojavą

Tak opisały swoje wydarzenie:

Odpowiadając na apel rożawskich kobiet o solidarność i wsparcie, w ramach walki o wolność, prawa kobiet, mniejszości etnicznych i innych grup wykluczanych, zapraszamy na demonstrację w obronie Rożawy.

Rewolucja kobiet w Rożawie jest także naszą rewolucją!

9 października z rozkazu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana armia turecka, za cichym przyzwoleniem Donalda Trumpa oraz polityków „cywilizowanego” świata, zaatakowała Autonomię Rożawy. Pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo Turcji, Erdogan dokonuje czystki etnicznej na społecznościach kurdyjskich i innych grupach zamieszkujących Rożawę (Asyryjczykach, Chaldejczykach, Aramejczykach, Turkmenach i Czeczenach), dążąc do powrotu dyktatorskiego Imperium z jedną religią i jednolitym posłusznym społeczeństwem. To kolejny raz, kiedy autorytaryzm i nacjonalizm prowadzą do śmierci tysięcy niewinnych osób. W ostatnich latach społeczności kurdyjskie powstrzymały dżihadystów z państwa islamskiego, którzy w imię boga mordowali, torturowali i gwałcili każdą osobę, która nie myśli tak jak oni. Tysiące Kurdyjek postawiło im wówczas skuteczny opór, narażając swoje życie, często je również tracąc. Dlatego Rewolucja w Rożawie jest nazywana rewolucją kobiet.

Czemu walczymy o Rożawę?

Rożawa wprowadziła w życie równość polityczno-społeczno-gospodarczą. To projekt polityczny oparty na równości płci, w którym kobiety są, na równi z mężczyznami, włączane we wszystkie procesy decyzyjne. Rożawa to przykład na to, jak można zjednoczyć oddolne i wieloetniczne społeczności tak, aby każda grupa mogła uczestniczyć w procesach politycznych. Społeczność Rożawy zaangażowana jest również w działania ekologiczne, w ramach których zazielenia się tereny zniszczone wojną i dba o ochronę istniejących zasobów. Miejsce to jest dowodem, iż rzeczywistość oparta na sprawiedliwości społecznej, równym uczestnictwie w procesach decyzyjnych, w której pieniądze nie grają największej roli, jest możliwa. To realne zagrożenie dla reżimów, jakich pragną dyktatorzy — prezydent Turcji Erdogan, prezydent Syrii Baszszar Al-Asad oraz każdy inny mężczyzna-przywódca pragnący jednolitego posłusznego państwa.

Nie chcemy więcej wojen i ludobójstwa!

Sprzeciwiamy się agresji Turcji na Rożawę, wycofaniu wsparcia dla Kurdyjek i Kurdów przez prezydenta USA oraz bierności innych krajów! Domagamy się zaprzestania wszelkich działań zbrojnych w Rożawie i Syrii! Domagamy się nałożenia embargo i innych sankcji gospodarczych na Turcję przez kraje Unii Europejskiej!

Sprzeciwiamy się finansowaniu Turcji przez Unię Europejską i sprzedaży sprzętu militarnego reżimowi Erdogana przez kraje Europy, w tym przez Polskę!

Apelujemy o wspieranie Rożawy w dążeniu do niezależności!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *