PRZESKAKUJĄ BARIERKI w Sejmie!

PRZESKAKUJĄ BARIERKI w Sejmie!

Ponad 100 osób ma zakazy wchodzenia na teren Sejmu. Zakazy te są wydawane na podstawie nielegalnego zarządzenia Marszałka Sejmu

Tak opisują swoją akcję:

12 listopada 2019 roku, w dniu zaprzysiężenia parlamentarzystów dziewiątej kadencji, 13 aktywistek i aktywistów Obywateli RP weszło poza barierki sejmowe i stanęło na murku okalającym sejmowy trawnik z transparentem „Konstytucję, na którą ślubujecie, połamano na naszych grzbietach”.

Hasło transparentu było skierowane do opozycyjnych posłów i senatorów, składających przysięgę. Był to protest przeciwko ograniczaniu dostęp do budynków Sejmu i Senatu oraz objęciu ponad setki osób „zakazem” wstępu wydanym na niejasnej podstawie prawnej (na podstawie rozporządzenia, nie ustawy i bez wyroku sądu, co narusza Art.31 ust 3 Konstytucji RP). Brak dostępu do Parlamentu godzi w konstytucyjne prawo obywateli do kontrolowania pracy ciał obieralnych (art. 63, ust. 2 i 3 Konstytucji RP).

Na wezwanie o wsparcie protestu immunitetem poselskim odpowiedziały posłanki i posłowie: Maciej Gdula, Hanna Gill-Piątek, Klaudia Jachira, Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Joanna Scheuring-Wielgus, Franciszek Sterczewski i Urszula Zielińska, którym chcielibyśmy wyrazić nasze największe uznanie. (Byli też posłowie, których nie rozpoznaliśmy – prosimy o informację). Po raz pierwszy się zdarzyło, że tak wiele posłanek i posłów zechciało wesprzeć akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa. Smuci nas natomiast, że niemal wszyscy ze wspierających byli świeżo wybrani, mimo iż posłowie „starej” opozycji doskonale znają zakres łamania praw obywatelskich w zakresie dostępu do budynków Sejmu i Senatu i terenów okalających te budynki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *