Pikieta pod neo-KRS

Pikieta pod neo-KRS

Obywatele RP stanęli pod siedzibą nowej KRS. Pikieta miała na celu przypomnienie, czym jest ta instytucja. Podczas wydarzenia przemówiła m.in. Magdalena Pecul-Kudelska, adw. Radosław Baszuk oraz Wojciech Kinasiewicz

Aktywistki i aktywiści, tak opisali swoje wydarzenie.

W dniu ogłoszenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, o 19.11.2019 r. o 15:00, przypomnijmy rezydentom siedziby Krajowej Rady Sądownictwa, czym powinna być ta instytucja.

19 listopada zostanie ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Powodem, dla którego TSUE zajął się tą sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą w gruncie rzeczy tego, czy neo-KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. My wiemy, że nie jest. W czerwcu także rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa “ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych”. TSUE nie musi się z nim zgodzić – ale prawdopodobnie się zgodzi.

To sposób powołania neo-KRS generuje patologie w sądownictwie – nie zapominajmy o tym! Ustawa o KRS musi być dostosowana do traktatów unijnych i Konstytucji RP.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *