O marszu antyfaszystowskim 11 listopada – “Za Wolność Waszą i Naszą!”

O marszu antyfaszystowskim 11 listopada – “Za Wolność Waszą i Naszą!”

11 listopada w Warszawie odbędzie się 18 zgromadzeń, drugim co co do wielkości będzie marsz “Za Wolność Waszą i Naszą” zorganizowany przez Koalicję Antyfaszystowską

Przedstawiamy pierwszy wywiad na naszym kanale

Rozmawiamy z Grzegorzem Prujszczykiem, jednym z organizatorów marszu antyfaszystowskiego o historii i planach na poniedziałek 11 listopada 2019 r.

Organizatorzy i organizatorki tak opisują swoje wydarzenie:

Za wolność Waszą i naszą!

Naszą Ojczyzną jest Ziemia i Życie – z całą jego różnorodnością. 11 listopada robimy uliczną imprezę, taneczny pochód, w którym rytmami oporu pokażemy, że wybieramy wartości takie jak Wolność, Różnorodność i Solidarność. Docenimy codzienną odwagę i solidarność tych, które w tym kraju wciąż nie są wolne. Okażemy im wsparcie. Pójdziemy razem, po świat, jakiego chcemy: wolny, równy i sprawiedliwy.

Od naszego pokolenia zależy, czy planeta będzie nadal nadawała się do zamieszkania i czy będzie przyjaznym miejscem dla wszystkich. Potrzebujemy radykalnych działań, a według naukowców mamy 11 lat na powstrzymanie zmian klimatu. To wszystko nie będzie możliwe bez zmiany w naszych głowach i sercach – bez zmiany wartości. Dziś wzniosłe hasła patriotyczne odwracają uwagę od realnych problemów – niszczenia planety i zmian klimatu czy narastających nacjonalizmów. Dla wielu z nas oznaczają one w praktyce również przemoc i wykluczenie.

11 listopada to dzień, kiedy na warszawskie ulice wychodzi Marsz Niepodległości, największa demonstracja rasistowska w Europie. Za plecami organizatorów stoją biskupi, szczujący na co dzień z ambon przeciwko osobom LGBT+ i przedstawiający średniowieczną wizję ludzkiej seksualności i praw kobiet. Polski rząd opowiada bzdury o wstawaniu z kolan i odzyskiwaniu godności, jednocześnie zamiast działać w interesie społeczeństwa, występuje przeciwko środowisku, w którym żyjemy – ważniejsze są dla niego zyski przemysłu węglowego i własnych ludzi w Lasach Państwowych niż nasze zdrowie i życie. W czasie, kiedy my spędzamy długie godziny w pracy, próbując zarobić na niebotycznie wysokie czynsze, korporacje mogą liczyć na zwolnienia podatkowe i ustawy, pisane pod ich dyktando. Jako wroga pokazuje się nam nie prawdziwe zagrożenie, jakim jest katastrofa klimatyczna, ale mitycznego “obcego”, w obronie przed którym coraz wyższe rosną mury Twierdzy Europa. To jest świat, który daje nam dyskryminację, wyzysk, wojnę i katastrofę klimatyczną. Jego czas się skończył.

Jako Koalicja Antyfaszystowska działamy aktywnie od wielu lat i dzisiaj liczymy także na Was. Na Waszą codzienną postawę, obecność w różnych działaniach, odkłamywanie propagandy władzy. Jeśli postawimy skuteczny opór nienawiści, przemocy, nierównościom i wyzyskowi – możemy jeszcze odzyskać przyszłość i wolność waszą i naszą. Chodźcie z nami, w głośnym i kolorowym korowodzie, wbrew narodowej ideologii, wbrew arogancji władzy, wbrew wyzyskowi i nierównościom. Dla naszej planety i dla siebie nawzajem! Zaczynamy 11 listopada o godz. 14:00 na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie.

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *